Görsel Günlük Tutmanın Faydaları

Farkındalık: Her gün görsel günlük tutarak duygularınıza, hayallerinize, düşüncelerinize ve bunlara eşlik eden bedensel tepkilerinize farkındalık kazanabilirsiniz. Günlüğünüz, sizin için önemli olayları anlamlandırmanıza, kendinize dışarıdan bakmanıza ve davranış kalıplarınızı görmenize yardımcı olur. Kendinizle ve çevrenizle olan ilişkinize farkındalık kazanmanızı sağlar.

Sadece düz yazı ile değil, şiir yazarak, çizerek, resimler yapıştırarak kendinizi ifade ettiğinizde daha önce hiç farkına varmadığınız, henüz bilincinize ulaşmamış duygularınıza, düşüncelerinize erişme şansını yakalayabilirsiniz. Görsel ifade aynı duruma yeni perspektifler edinmenize yardımcı olur.

Yaratıcılık: Görsel günlüğünüz, kendinizi yargılamadan, olduğunuz gibi ve serbestçe ifade edebileceğiniz yegane yer. İçindeki her şey siz ve sizin aranızda. Tam da bu yüzden günlüğünüze her gün ufak ufak ve estetik kaygılar gütmeden bir şeyler yapmak, yaratıcılığınızın önündeki blokajları yıkmanıza yardımcı olur. Kendinizi ifade etmeniz spontanlaşırken, hayal gücünüz de zenginleşir. Farklı bağlantılar kurmanız, yeni fikirler edinmeniz kolaylaşır. Günlük ile bir süre sonra hayata bakma şekliniz bile değişebilir. Hayat, ‘başınıza gelen olaylar’ silsilesinden, yeni şeyler üretmek, öğrenmek ve anlamlandırmak için zengin bir kaynağa dönüşür.

İlham: Günlüğünüz aynı zamanda ilham kaynağınız da olabilir. Günlüğünüz, gün içinde dikkatinizi çeken, hoşunuza giden ve size ilham veren sözlerin, fikirlerin, tasarımların veya görütülerin de toplanabileceği bir yer. Beğendiğiniz şeyleri günlüğünüze yazarak, yapıştırarak, ve onları neden beğendiğinizi not ederek yepyeni fikirler üretebilir, yaratıcılığınızı ateşleyebilirsiniz. Bunu düzenli yaparak nelere daha çok eğiliminiz olduğunu, tarzınızı ve beğenilerinizi yakından tanıyabilir, yaratıcı sürecinize yön verebilirsiniz.

Özetle, Görsel Günlük tutmak:

  • Kendinize dönmenize,
  • Deneyimlerinizi anlamlandırmanıza,
  • Yaratıcılığınızı geliştirmenize,
  • Kişisel gelişiminizi kaydetmenize,
  • Duygu, düşünce ve hayallerinizi rahatça ifade edebilmenize,
  • Sizi zorlayan ilişki ve deneyimleri farkındalık ve öğremeye dönüştürmenize,
  • Fikir toplamanıza, ilham almanıza,
  • Niyet ve hedeflerinizi belirlemenize,
  • Spontanlığınızı ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>